Acid Row

 

Kdyby se Robert Johnson dožil časů elektrických kytar a zesilovačů, možná by se nebránil ani jamu s českými stoner punkovými šílenci Acid Row. Krom riffů je spojuje i sympatie k ďáblu. A zatímco Johnson a další zásadní bluesmani položili základy pro rock’n’roll a vše, co následovalo, Acid Row pokračují s mnoha odkazy na punkové, stonerové nebo i doomové vzory dál ve vražedné jízdě, na níž se dali přibližně na začátku roku 2012.

Od raného období měla kapela jasnou představu o tom, co za žánry a hudební vlivy chce zařadit do vlastní tvorby a jak budou skladby znít. Ze záznamu i naživo lze Acid Row poznat dle typické výbušné kombinace stoner rocku a punku, kořeněné prvky a ozvěnami doomu, psychedelického oparu, drásavého noise rocku či devadesátkového grunge.

V současné době hrají Acid Row v sestavě Alex Fonar (zpěv, baskytara), Dominik Klesa (kytara) a Venca Zlø (bicí). Díky zásobě ďábelské zuřivé energie projeli za léta na turné nejen Českou republiku, ale i část Evropy; cítí se jako doma v malých klubech, ovšem nezaleknou se ani velkých festivalových pódií.

Čtyři roky trvalo, než se podařilo vydat první studiovou nahrávku – v roce 2016 vychází EP „Bad Delivery“, obsahující čtyři skladby. Vznik EP byl zafinancován díky výhře v plzeňské soutěži kapel „Múza“. Od doby vydání Bad Delivery kapela téměř bez ustání koncertuje. Po dvou letech, v červnu 2018, vychází u Beatcraft Records debutové album Spikes, distribuované přes plzeňské Day After Records. Nedlouho po vydání Spikes kapelu opustil bubeník Lukáš Sedlák a je nahrazen Vencou Zlem. S novým bubeníkem představili Acid Row nové album na desítkách koncertů po střední Evropě, v Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a Slovinsku.

Některé za zmínku stojící festivaly/kluby na kterých kapela vystupovala jsou.: Setalight Festival v Berlíně, BRN Festival v Drážďanech, Žižkovská noc, Plzeňská noc, Živá ulice,  FreakinOut Festival v Mnichově, Stone Smoker Festival, GockelScream, Landflucht Festival, Z-BAU Jubileum v Norimberku, Kramladen ve Vídni, Kreuzberg am Ostkreuz v Berlíně, Café Tiko Erfurt, CMK v Koperu, Duncker Club Berlin, Rock Café Prague, Cross Club, Kabinet MÚZ Brno, Underdogs’ Praha, Divadlo pod lampou Plzeň, Papírna Plzeň, D.K. Luksus Wrocław, Junktown festival atd.

V letech 2018-2020 přišlo v rámci tour i předskakování řadě zahraničních stálic scény, jako jsou Egypt (USA), Ecstatic Vision (USA), Dopelord (PL), Dopethrone (CAN), Weedpecker (PL), Sasquatch (USA), Major Kong (PL) nebo Acid Witch (USA). Rok 2019 znamenal pro kapelu změnu působiště, z původní Plzně přesídlila na základnu v Praze. V roce následujícím vychází Acid Row první videoklip a to k novému songu „Cut It Out“. V podivném roce 2020 se kapela nevyhne personálním změnám – v srpnu ji opouští baskytarista David Hlůžek. Acid Row zůstávají v tříčlenné sestavě a postu baskytaristy se ujímá zpěvák a ďábelský frontman Alex Fonar, do té doby hrající na kytaru. Acid Row nelení a v současnosti připravují nové album – to je plánováno k vydání na podzim roku 2021.

Linky