Historie Oakfestu

Při  archeologických vykopávkách na Moravě byla odhalena listina obsahující  první zmínku o Oakfestu datující se k roku 2006. Od té doby se podařilo festival uspořádat ještě čtyřikrát. Pak šel k ledu. Až po osmi letech led roztál. Nyní plánujeme třetí dvoudenní ročník.

V letech 2006 – 2010

byli organizátory akce členové skupiny Human Puppet. Vznikl jako prostor pro vzájemné hostování kapel, které chtěli hrát … jednodenní fesťák se konal celkem 5x.

Tyto ročníky hostili kapely: Anyway,  Aqua silentia, Beeline, Bonus, Deverova chyba, Flash the readies,  Flying enterprise, Haleluja sound system, Hope astronaut, Laydown, L’ru,  LU, My wave, Gnu, Human puppet, Já taky, Jindra Holubec, Landmine spring, My dead cat, My funeral, Narcotic fields, Nierika, Rattle  bucket, Ride, Slepá ulice, Social party, Sporto, Šrouby, The mood, The neoromantix, Traviny jas, Two mens whose loves music, Unna, Zloději uší

Oakfest 29.6.-30.6.2018 – vzpomínkový ročník za kámoše

Plánovat se začalo v červenci 2017 na dovolené starých dobrých přátel, kteří do té doby bývali návštěvníky Oakfestu. V začátku byla myšlenka udělat pořádnou akcičku pro kamarády, tak trochu zavzpomínat na ty, kteří už tady s námi nejsou. Jeden z nich by zrovna oslavil čtyřicítku, druhej měl výročí deseti let úmrtí a třetí v roce 2017 zemřel.

Tak dlouho se sedělo, vzpomínalo a snilo až tyhle dva napadlo to celý kousek  posunout a rozhodli se, že zkusí oslovit pořadatele Oakfestu a domluvit něco většího.  Z malé komorní záležitosti tak vznikl happeningovej plán, udělat fesťák, sezvat kapely, známé i nové lidi a pořádně si užít pod širým nebem trochu zábavy. Tak vznikl tým čtyř Dubáků, kteří to s velkým elánem rozjeli. Vznikl nový koncept, dva dny, dvě stage, dva zvukaři, masitá i vege kuchyně, stanové městečko, ekologický provoz – porcelánový nádobí a nic jednorázového, a také benefiční záměr.

Kromě pobavení jsme se rozhodli, že zkusíme taky něco podpořit. Případný výtěžek  jsme se rozhodli darovat na prevenci a léčbu závislostí u dospívajících a na podporu práce s dětmi a mládeží, kteří  bojují s projevy rizikového chování. Víc o benefiční myšlence zde. V roce 2018 se nám podařilo vydělat 6446 Kč.

Line up ročníku 2018: Human puppet, Tomáš Palucha, Please the Trees, Vltava, Už jsme doma, Jindra Holubec Y Amigos, The Frustrators,  B4, Froples, Hope Astronaut, Beps’n’Johnnies, Dirty old Dogs, Emmett Brown, Sedna, Špinavé spodní prádlo, Livelike, Illegal Illusion,  Bullfrog, DJ Daniel Jolanda a DJ Thresh

Fotky z roku 2018 si můžete prohlédnout zde:

Oakfest 2019 – Umění promlouvá 21. a 22. června 2019

Ročník 2018 byl uspořádaný na počest našich zemřelých kamarádů, kteří své rizikové životní situace neustáli. Vymyslet stejně nebo alespoň podobně významné a lidské téma byl pro nás fakt náročný úkol. Názory se různily, debaty se vedly měsíce…. ale nakonec jsme se potkali v jednom prostém heslu, které jsme využili jako motto. Umění promlouvá.

Náš tým organizátorů se v průběhu roku 2019 rozšířil o jednoho člena a založili jsme Spolek Oakfest, pod jehož hlavičkou fesťák pořádáme. Další věci ale zůstali, 2 stage, pestrý jídelníček, ekologická i benefiční myšlenka. O tomhle ročníku se dá říct, že jsme se trochu víc rozmáchli a podařilo se nám prodělat. Nakonec se ale díky podpoře účastníků podařilo ztráty stáhnout na zhruba 5000 a následně jsem ještě zainvestovali do benefice a alespoň symbolicky jsem věnovali z vlastní kapsy 3000 Kč.  Na tomto ročníků se podílelo asi 30 dobrovolníků, kteří nám pomáhali zvládnout provoz fesťáku.

Přes malé ztráty to byl skvělý ročník a Umění opravdu promluvilo skre kapely: Dunaj, Ventolin, 1flfsoap, Sunset Trail, Social Party, Plum Dumplings, Lee, Lebanon, Šrouby, Koonda Holaa, Ema White, Negero, Jolly Joker, Mancuso, Fetch!, Permon Balet Superstar, Lights Off, DJ Pouštěč. Doprovodný program: Janele z Liku, Anatol Svahilec a výstavy: Kateřina Olejníčková, Martin Chlíva.

Videa z roku 2019:

Procházka areálem 2019:

Oakfest 2020 – Impro akce – Covid verze 13.6.2020

Ročník 2020 byl v přípravách fakt divoký. Náš tým se rozšířil o nového člena Luďka Jarkuliše a připravy se dařily skvěle. Když jsme dali dohromady line up, tak vypukla nějaká divná čínská choroba, která zachvátila svět i naše Výletiště u splavu. Takže jsme v dubnu rušili – kultura šla k ledu…. ale 31.5. čtrnáct dní před termínem Oaku, se vláda ustrnula nad kulturní obcí, a povolila venkovní kulturní akce do 500 lidí. V návaznosti na toto moudré rozhodnutí jsme spustili okamžitou resuscitaci Oakfestu 2020. Heartbeat naskočil, dali jsme jen jeden den, byl však skvělý.

Za zkrácený line up se určitě stydět nemusíme. Hrály kapely a vystoupili sólisté v tomto pořadí:  BKKNY, Kiss Me Kojak, Havárna, Drom, Plum Dumplings, Stará dobrá ruční práce, Bolehlav, Mara Jade, Gospel Of The Future, Zabloudila. Doprovodný program: autorské čtení Jakuba Urbance, Bob Hýsek dal Beat čtení ze svých nejnovějších překladů Charles Bukowski: Básně o kočkách & Allen Ginsberg: Básně o drogách. Viděli jsme slam poetry battle Jiřího Juráně s Mírou Schejbalovou, kterou moderoval Bob Hýsek. V naší improvizované galerii byla výstava koláží Ivana Václavka.

Počasí bylo opět luxusní – pršelo týden v kuse před tím, pak dva dny před fesťákem svítilo slunko, stavěli jsme za sucha, v průběhu byla jedna osvěžující přeháňka asi tak pětiminutová, a pak jsme to za sucha uklidili, následně zase pršelo týden potom 🙂 Teplota v den festivalu byla na tričko nebo nic a v noci na mikinu 🙂

V roce pandemie 2020 se nám vydařil nadupanej ročník, na který přijelo stejné množství lidí, kteří jezdí na dvoudeňák. Vypili jsme a snědli víc, jak loni za dva dny 🙂

Díky všem a těšíme se zase za rok 🙂